Home

Svemoderna Montenegrina

U izdanju Crnogorskog društva nezavisnih književnika iz Podgorice objavljena je knjiga “Svemoderna Montenegrina”, autora Borislava Jovanovića.

Riječ je o publikaciji koja objedinjava već objavljene i nove Jovanovićeve članke o dometima crnogorske književnosti i nauke o književnosti. Tekstovi su raspoređeni u pet cjelina (Znaci, Proza, Poezija, Publicistika i Iskustva), a prethodi im Prolog.
Pisah sve ovo, iz neđelje u neđelju, iz godine u godinu, iz knjige u knjigu, predstavljajući javnosti cijelu jednu književnu i istoriografsko-publicističku produkciju koju su mnogi htjeli prećutati, ili je, zbog 'neophodnosti', zaturiti na margine vremena, pa i u totalnu anonimnost. Nastojao sam, ipak, pravovremeno i promotivno iznijeti na viđelo sve te knjige - ne nalazeći na baš brzo i širom otvorena novinska vrata. Tako su predmetne knjige ove trilogije našle mjesto koje je vrijeme potvrdilo. Dobijale su svoje prvo javno oglašavanje ili svoje prvo javno umatičenje, zapisao je Jovanović u uvodnom tekstu.
Ova knjiga je zapravo treća “trilogijska” etapa Jovanovićevog književno-kritičkog angažmana. Rukopis, osim tekstova koji su objavljeni u Crnogorskom književnom listu, Vijestima, Pobjedi i drugim serijskim publikacijama, sadrži i nove važne priloge koji čitaocima omogućavaju lakše “kretanje” kroz Jovanovićev književno-kritički diskurs.

Tu su, dakle, i uvodni tekstovi prethodno objavljenih knjiga, i spiskovi tekstova objavljenih u njima, i Jovanovićevi dnevnički zapisi o književnosti, umjetnosti i vremenu, nastali od osamdesetih godina prošloga vijeka.
Svemoderna Montenegrina - Borislav Jovanović

Rukopis Jovanovića je zapravo višedimenzionalni zbornik koji pruža pregršt sakupljenih i adekvatno selektiranih informacija o savremenoj crnogorskoj književnosti. Riječ je o štivu koje će i svim budućim analizama epohe kojoj pripadamo, ili pojedinih njenih poetika, biti jedno od rijetkih valjanih ovovremenih književnokritičkih polazišta.

Izvor: Vijesti

Antologija crnogorske proze i poezije na italijanskom jeziku
07. 07. 2011.
Antologija savremene crnogorske proze i poezije na italijanskom jeziku biće promovisana u Centru savremene umjetnosti u Podgorici – Dvorac Petrovića na Kruševcu – u petak, 8. jula u 21 sat, kao i u Baru ... detaljnije
 
Svemoderna Montenegrina
06. 04. 2011.
U izdanju Crnogorskog društva nezavisnih književnika iz Podgorice objavljena je knjiga “Svemoderna Montenegrina”, autora Borislava Jovanovića.

Riječ je o publikaciji koja objedinjava već objavljene i... detaljnije
 
Ognjen Spahić dobitnik je The Ovid Festival Prize
22. 01. 2011.
Pisac Ognjen Spahić, dobitnik je nagrade The Ovid Festival Prize koja se dodjeljuje u okviru međunarodnog rumunskog književnog festivala “Days and Nights of Literature”.

The Ovid Festival Prize je međunarodna... detaljnije
 
Arhiva vijesti